Gliga Cristian- „Sa dea totul pe teren” este o expresie ce defineste fotbalul competitiv

Gliga Cristian- „Sa dea totul pe teren” este o expresie ce defineste fotbalul competitiv

- in Sport, Uncategorized
884
0
Spread the love

In 7 daca nu 8 ani Alba Iulia o sa aiba o echipa de fotbal care o sa joace in cupele europene. Daca lucrurile au sa se mentina asa si atitudinea aceasta o sa fie la fel de pozitiva nu vad cum peste 7 ani sa nu avem o echipa in liga 1 o echipa care sa nu faca performanta ….nu are cum sa ne scape printre degete acest aspect o sa vedeti. Acum trebuie sa trecem la treaba pentru ca dragii mei am gasit o scoala de fotbal plina de ambituri si flamanda de performanta . Cristian Gliga este instructor la ACS Navobi Alba Iulia si am stat o leaca cu domnia sa de vorba :

Ciugudeanul: Sa ne spune -ti va rog cateva cuvinte despre dumneavoastra.

Gliga Cristian : Numele meu este Gliga Cristian Victor, nascut si domiciliat in Alba Iulia, absolvent al Liceului Economic si in prezent student anul II Facultatea de Drept si Stiinte Sociale, Specializarea Educatie Fizica si Sportiva din cadrul Universitatii 1 Decembrie 1918 Alba Iulia. Pe parcursul unei zile sunt manager la o societatea comerciala , organizator de competitii la o baza sportiva din orasul nostru si instructor fotbal Licenta C  la ACS Navobi Alba Iulia. In timpul in care mi-a mai ,,ramas,, zilnic sunt si tatal a 2 minunati copilasi.

Ciugudeanul: Alba Iulia un oras cu aproximativ 70 000 de locuitori are daca bine stiu 5 scoli de fotbal ce parere aveti domnule Gliga despre asta ?

Gliga Cristian : Sunt 6 scoli de fotbal in momentul acesta, AFC Unirea, CSM Unirea, Unirea Juniors, GT-Sport, Optimum si Navobi, plus Rival. In Alba Iulia sunt multi oameni cu initiativa, curaj si talent. Problema nu e ca ar fi multe scoli de fotbal raportat la numarul de locuitori, ci infrastructura insuficienta pentru a sustine activitatea sportiva in orasul nostru.

Ciugudeanul: Acum sa trecem la proiectul dumneavoastra ne spune ti va rog cum a inceput povestea scolii de fotbal ?

Gliga Cristian : Clubul a inceput in 2010, la sfarsitul lunii Septembrie, cand am inceput sa adunam cativa copii pentru a face fotbal in sala de sport a Colegiului Dorin Pavel. A fost un mixt de varste de la 5 la 8 ani. In primavara erau deja asa multi copii incat a fost nevoie sa-i impartim in doua grupe. Apoi in fiecare primavara sau toamna s-a mai adaugat cate o gupa. Pana in August 2011 am obtinut toate documentele necesare si a urmat afilierea la AJF Alba si participarea in primele competitii oficiale.

Ciugudeanul: Cate grupe de copii aveti si in ce competitii sunt inscrisi ?

Gliga Cristian : Clubul nostru la aceasta data dispunde de 8 grupe de juniori din care 5 activeaza in cadrul Campionatelor organizate de AJF Alba.

-Juniori B1 : antrenori Miron Silviu, Popa Catalin si Maier Daniel

-Juniori C: antrenori Miron Silviu, Popa Catalin si Maier Daniel

-Juniori E: antrenor Prodea Bogdan

-Juniori F: antrenor Gliga Cristian

-Juniori G: antrenor Calin Avram

Celelalte 3 grupe sunt mezinii clubului nostru:

Grupa 2010 incepatori: antrenor Lungu Raul

Grupa 2012: antrenor Scrob Liviu

Grupa mixta 2013-2015: antrenor Gliga Cristian

Ciugudeanul: Domnule Gliga ce inseamna pentru dumneavoastra un obiectiv indeplinit atunci cand vorbim strict de scoala de fotbal

Gliga Cristian : Obiectiv indeplinit inseamna cand acesti copii vor reusii sa transpuna in toate situatiile de viata trasaturile de caracter dobandite prin fotbal: spirit de echipa, spirit fair-play, rezistenta in fata adversitatilor, munca asidua, calm in situatii limita, claritate in gandire in situatii presante, discernamant etic, capacitate de decizie rapida si precisa, responsabilitate. Important este si ca in viitor sa existe jucatori de Liga 1, Liga 2, loturi nationale, campionate din alte tari, care s-au format la Navobi. Secundar, ne-am dori sa avem si o echipa de seniori in ligile superioare ale FRF.

Ciugudeanul:Din punctul dumneavoastra de vedere are Alba Iulia o sansa sa mai aiba o echipa in liga 1 , tinanad cont de numarul tot mai mare de copiii care isi doresc sa joace fotbal ?

Gliga Cristian : Aici trebuia precizata si o perioada de timp. Urmatorii 5-7 ani, nici o sansa. Oricum nu timpul e problema, ci oamenii. In judetul Alba sunt multi agenti economici foarte mari care ar putea sustine lejer o echipa de Liga 1, sunt si oameni politici sau de afaceri pasionati de fotbal, talent este cu carul. Din ce cauza toate aceste lucruri nu se aliniaza pentru a duce la indeplinirea unui astfel de deziderat, nu stiu. Cum se vor schimba pe viitor oamenii si circumstantele, e greu de prezis.

Ciugudeanul: Cum reuseste antrenorul Gliga sa faca un baietel de 10 ani sa „dea totul pe teren” ?

Gliga Cristian : „Sa dea totul pe teren” este o expresie ce defineste fotbalul competitiv. La 10 ani fotbalul nu ar trebui sa fie competitiv, dar din pacate este, pentru ca asa este facut sistemul de FRF. In Romania totul este competitiv chiar si la varste nenatural de mici, scoala, societate, sport…Daca intelegem expresia doar prin prisma volumului de efort, atunci la 10 ani cheia este bucuria de a juca fotbal si rolul antrenorului este acela de a inlatura frica de gresala. Din pacate aceasta bucurie este inhibata si frica de gresala instalata tocmai de competivitatea sistemului sportiv si totul se amplifica datorita nerabdarii si presiunii din partea parintilor si poate a antrenorilor.

Ciugudeanul: Deocamdata multumesc frumos pentru timpul acordat si va promit ca o sa mai stam de vorba cu proxima ocazie.

Gliga Cristian: Si eu va multumesc mult .

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may also like

Vinul, În Cuvinte și Culori: O Explorare a Diversității Sale Unice”

Spread the love Vinul este o băutură alcoolică